Czy stulejka to coś groźnego ?

01.02.2019 9:16
Czy stulejka to coś groźnego ?

Czy stulejka to coś groźnego ?

Kiedy stulejka może zaniepokoić?

U większości noworodków płci męskiej można spotkać się ze stulejką pierwotną. Jest to fizjologiczny stan tylko do pewnego momentu rozwoju organizmu. U chłopca w wieku 2 lat napletek powinien się stopniowo odklejać. Natomiast na etapie 3 roku życia chłopca powinien się on zsuwać swobodnie. Sytuacja jest poważniejsza kiedy u dorosłych mężczyzn czy nastolatków dochodzi do zwężenia ujścia napletka całkowitego lub częściowego, które może utrudniać bądź uniemożliwia jego ściąganie.

Kiedy konieczny jest zabieg?

W przypadku dzieci z fizjologiczną stulejką nie ma wskazań do podejmowania działań. Ważna jest jednak świadomość rodziców i odpowiednia pielęgnacja narządów u chłopca. Przede wszystkim przed 1 rokiem życia nie powinni ściągać napletka a codzienna higiena powinna ograniczać się do obmycia prącia na zewnątrz. Istotne jest, by nie doszło do zakażenia.
W kolejnym roku życia dziecka należy próbować ściągać napletek i dbać o codzienną higienę. Dopiero kiedy problem nadal występuje po 3 roku życia dziecka, wtedy powinniśmy udać się na wizytę. Zachowawczo można również stosować odpowiednie maści lub kremy, których zadaniem jest uelastycznienie skóry napletka i jej delikatne rozciąganie. Operacyjnie natomiast leczy się przewężenie napletka, które nie ustępuje po leczeniu zachowawczym i które nabyte zostało w skutek postępującego bliznowacenia. O metodach leczenia decyduje ostatecznie lekarz zajmujący się takiego typu schorzeniami, czyli chirurg dziecięcy.

Jak wygląda badanie?

Badanie trwa krótko i jest delikatne. Polega ono na określeniu stopnia elastyczności i napletka i jego zsuwaniu. Przede wszystkim przy badaniu nie wolno robić niczego na siłę, gdyż może to spowodować zniechęcenie u chłopców do wykonania jakiegokolwiek zabiegu przy kolejnej wizycie bądź spowodować uraz psychiczny.

Do czego może doprowadzić nie leczona stulejka?

We wczesnym okresie życia stulejka powoduje zaleganie moczu i mastki co może prowadzić do stanów zapalnych, bliznowacenia bądź może powodować trudności z odpływem moczu.

Z czasem u nastolatków czy dorosłych mężczyzn zwiększa się ryzyko zakażeń układu moczowego. Można doprowadzić również do uwięźnięcia napletka w rowku zażołędnym czy martwicy prącia. Zwiększone jest również ryzyko chorób, które przenoszone są drogą płciową, co w konsekwencji może prowadzić nawet do raka szyjki macicy.

 


Zapraszamy na wizytę do Kids Clinic 

Jeśli masz obawy czy stulejka jest stanem fizjologicznym u Twojego dziecka zapraszamy na fachową konsultację do naszego chirurga dziecięcego.

Na wizytę można umówić się przez formularz zgłoszeniowy dostępny na naszej stronie lub pod numerem telefonu 510 935 395.