Profilaktyka raka prostaty, czyli jak wygląda badanie.

04.03.2019 15:19
Profilaktyka raka prostaty, czyli jak wygląda badanie.

Profilaktyka raka prostaty, czyli jak wygląda badanie.

Prostata jest to gruczoł krokowy, który występuje u mężczyzn. Umiejscowiony jest on w miednicy mniejszej zaraz za pęcherzem moczowym. Kształtem i wielkością przypomina „kasztan”. Kiedy dochodzi do zapalenia tego gruczołu bądź jego przerost staje się patologiczny, wtedy pojawia się problem z oddawaniem moczu. W takim przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty.

Ponieważ granica wieku występowania tego rodzaju schorzenia znacznie się przesunęła, zaleca się by mężczyźni powyżej 40 r.ż. wykonywali badania prostaty przynajmniej raz w roku. Jest to najważniejszy i pierwszy krok w celu przeciwdziałania chorobie.

Jak wygląda podstawowe badanie i czy to powód do wstydu?

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Badanie prostaty jak każde inne wykonywane jest przez specjalistę i dla niego jest ono badaniem rutynowym a więc nie ma powodu do obaw czy wstydu. Podstawowe badanie profesjonalnie nazywa się per rectum i wykonywane jest palcem przez odbyt. Dzięki temu badaniu lekarz może wykryć już wczesne stadium choroby. Trwa ono bardzo krótko, jest bezbolesne i w zależności od konieczności wykonywane jest w pozycji stojącej, leżącej czy też na boku. Jedynym wymogiem przy tym badaniu dla komfortu pacjenta jest zadbanie o swoją higienę. W przypadku kiedy lekarz wykryje niepokojące zmiany mogące świadczyć o rozwoju choroby zleci badanie PSA.

Co to jest badanie PSA?

Jest to kolejne podstawowe badanie w kierunku wykrycia raka prostaty, które polega na badaniu próbki krwi żylnej. Polega ono na oznaczeniu antygenu sterczowego (PSA) produkowanego przez komórki nabłonka gruczołowego prostaty. W przypadku wyniku powyżej 10ng/ml lekarz powinien zalecić kolejne, bardziej szczegółowe badania, w celu wykluczenia raka prostaty. Do wykonania niniejszego badania nie ma żadnych przeciwwskazań.

Inne badania

Do diagnostyki raka prostaty zalicza się również, takie badania jak:

Biopsja gruboigłowa – wykonywane pod kontrolą USG, polega na pobraniu materiału do analizy (badanie histopatologiczne).

Biopsja cienkoigłowa – wykonywane w celu potwierdzenia podstawowej diagnozy (po badaniu per rectum).

Oznaczenie PAP- badanie krwi, dzięki niemu można stwierdzić czy rak rozprzestrzenił się na inne narządy.

 

Zapraszamy do Kids Clinic

Bo najważniejsze jest zdrowie 

Warto pamiętać, że regularne badania pozwalają na szybkie wykrycie choroby i leczenie!!!

Kids Clinic zaprasza na konsultację specjalistyczną do urologa dla dorosłych. Na wizytę umówić można się pod numerem tel. 510 935 395 bądź przez formularz zgłoszeniowy dostępny na naszej stronie.