fbpx
Profilaktyka raka prostaty, czyli jak wygląda badanie

Profilaktyka raka prostaty, czyli jak wygląda badanie

Prostata jest to gruczoł krokowy, który występuje u mężczyzn. Umiejscowiony jest on w miednicy mniejszej zaraz za pęcherzem moczowym. Kształtem i wielkością przypomina „kasztan”. Kiedy dochodzi do zapalenia tego gruczołu bądź jego przerost staje się patologiczny, wtedy pojawia się problem z oddawaniem moczu. W takim przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty.

Profilaktyka raka prostaty, czyli jak wygląda badanie

Ponieważ granica wieku występowania tego rodzaju schorzenia znacznie się przesunęła, zaleca się by mężczyźni powyżej 40 r.ż. wykonywali badania prostaty przynajmniej raz w roku. Jest to najważniejszy i pierwszy krok w celu przeciwdziałania chorobie.

Jak wygląda podstawowe badanie i czy to powód do wstydu?

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Badanie prostaty jak każde inne wykonywane jest przez specjalistę i dla niego jest ono badaniem rutynowym a więc nie ma powodu do obaw czy wstydu. Podstawowe badanie profesjonalnie nazywa się per rectum i wykonywane jest palcem przez odbyt. Dzięki temu badaniu lekarz może wykryć już wczesne stadium choroby. Trwa ono bardzo krótko, jest bezbolesne i w zależności od konieczności wykonywane jest w pozycji stojącej, leżącej czy też na boku. Jedynym wymogiem przy tym badaniu dla komfortu pacjenta jest zadbanie o swoją higienę. W przypadku kiedy lekarz wykryje niepokojące zmiany mogące świadczyć o rozwoju choroby zleci badanie PSA.

Co to jest badanie PSA?

Jest to kolejne podstawowe badanie w kierunku wykrycia raka prostaty, które polega na badaniu próbki krwi żylnej. Polega ono na oznaczeniu antygenu sterczowego (PSA) produkowanego przez komórki nabłonka gruczołowego prostaty. W przypadku wyniku powyżej 10ng/ml lekarz powinien zalecić kolejne, bardziej szczegółowe badania, w celu wykluczenia raka prostaty. Do wykonania niniejszego badania nie ma żadnych przeciwwskazań.

Inne badania

Do diagnostyki raka prostaty zalicza się również, takie badania jak:

  • Biopsja gruboigłowa – wykonywane pod kontrolą USG, polega na pobraniu materiału do analizy (badanie histopatologiczne).
  • Biopsja cienkoigłowa – wykonywane w celu potwierdzenia podstawowej diagnozy (po badaniu per rectum).
  • Oznaczenie PAP- badanie krwi, dzięki niemu można stwierdzić czy rak rozprzestrzenił się na inne narządy.

Zapraszamy do Kids Clinic – bo najważniejsze jest zdrowie.

Warto pamiętać, że regularne badania pozwalają na szybkie wykrycie choroby i leczenie!

Kids Clinic zaprasza na konsultację specjalistyczną do urologa dla dorosłych. Na wizytę umówić można się pod numerem tel. 510 935 395 bądź przez formularz zgłoszeniowy dostępny na naszej stronie.

Zapraszamy do polubienia naszego profilu oraz regularnych odwiedzin aby być na bieżąco.

Koszyk