Blog

Przeziębienie u dziecka – objawy, leczenie

Przeziębienie u dziecka – objawy, leczenie

Co robić, kiedy u maluszka pojawiają się pierwsze oznaki świadczące o przeziębieniu? Czy katar powinien zaniepokoić rodzica na tyle, aby umówić wizytę u pediatry, czy może istnieją sposoby na samodzielne poradzenie sobie z dolegliwościami malca?

Przeziębienie u noworodka – co robić?

Rodzice niejednokrotnie poszukują informacji o tym, jak szybko wyleczyć przeziębienie u dziecka. Wspomagają się treściami z parentingowych for oraz portali, wymieniają się też wiedzą z innymi rodzicami. Każda z tych metod ma swoje zalety, ważne przy tym, aby zachować zdrowy rozsądek. Innymi słowy, nie lekceważyć objawów ani nie próbować na własną rękę uporać się z dziecięcym przeziębieniem, zwłaszcza gdy nie ustępuje. Wtedy to lekarz specjalista ustala, co na przeziębienie dla dziecka będzie podawane oraz w jakich odstępach czasu.

W przypadku noworodków możemy mówić o swego rodzaju ochronie przed infekcjami w postaci przeciwciał otrzymanych od matki. Zabezpieczają dziecięcy organizm przed bakteriami oraz wirusami. Trzeba jednak mieć świadomość, że układ odpornościowy bobasa nie wykształcił się jeszcze w pełni, przez co nie wolno lekceważyć nawet pozornie drobnej infekcji. Katar i gorączka u dziecka tak maleńkiego może w błyskawicznym tempie przerodzić się w poważniejszy stan chorobowy. W razie niepodjęcia żadnych działań mających na celu m.in. obniżenie temperatury czy udrożnienie noska może dojść do rozwoju schorzenia. Wodnisty katar i gorączka u dziecka grozi np. zapaleniem płuc.

Przeziębienie u niemowlaka objawy jak opisać?

Ważne, aby rodzice nauczyli się rozpoznawać symptomy wskazujące na chorobę. Prócz tego muszą wiedzieć, co robić, aby maluszek szybko poczuł się lepiej. W jaki sposób mądrze reagować na przeziębienie u niemowlaka w pierwszych tygodniach jego życia? Pogorszenie zdrowia u malca mającego miesiąc albo mniej każdorazowo powinno być odnotowane przez lekarza pediatrę. Specjalista zbada dziecko, dzięki czemu będzie mógł wystawić odpowiednią diagnozę, a następnie wdrożyć leczenie.

W trakcie spotkania ze specjalistą rodzic odpowiada na szereg pytań. Między innymi, lekarz będzie chciał się dowiedzieć, ile trwa przeziębienie u dziecka oraz na jakie dolegliwości uskarża się mały pacjent. Starsze dziecko może samodzielnie udzielić informacji na część pytań, z kolei przy niemowlęciu to opiekun musi przyłożyć starań, aby przekazać doktorowi możliwie najdokładniejsze dane.

Czas odgrywa niezwykle istotną rolę, kiedy w grę wchodzi przeziębienie u niemowlaka Objawy mogą potwierdzać obecność wirusa, który zostanie w krótkim czasie zwalczony przez organizm. Niestety, równie dobrze może spowodować groźniejsze konsekwencje. Aby uniknąć ryzyka rozwoju choroby, rodzic musi nauczyć się, co na przeziębienie u dziecka pomoże najszybciej.

Przeziębienie u niemowlaka – objawy

Do najczęstszych dolegliwości, które wskazują na przeziębienie u dziecka, można zaliczyć zaczerwienienie gardła. Zwykle występuje również stan podgorączkowy oraz katar. U każdego malca symptomy mogą przybierać indywidualną postać oraz mieć różne natężenie. W większości sytuacji jednak można podejrzewać infekcję, kiedy berbeć staje się marudny, rozdrażniony oraz płaczliwy. Poza pogorszeniem samopoczucia pojawia się senność, osłabienie oraz apatia.

Często występujący objaw, po którym można wnioskować, że to przeziębienie u noworodka, to tzw. sapka. Tym określeniem nazywa się specyficzny rodzaj kaszlu typowy dla malców z problemami oddychania. W przypadku sapki to właśnie ów kaszel oddziałuje na układ oddechowy, utrudniając mu pracę. Dziecko może mieć kłopoty z nabieraniem powietrza do płuc. W rezultacie dolegliwościom towarzyszy nierzadko zasinienie w obszarze ust, które świadczy o niedotlenieniu. Prócz tego maleństwo może szybko oddychać. Powinno to wzbudzić zaniepokojenie opiekunów oraz ich błyskawiczną reakcję. Nie powinni wtedy samodzielnie szukać informacji o tym, co na przeziębienie u dziecka podać, lecz zwrócić się do lekarza.

Pierwsze objawy przeziębienia u dziecka co podać?

Starsze potomstwo, które potrafi już mówić, nie ma większego problemu, aby zakomunikować rodzicom pogorszenie samopoczucia. Maluch zaczyna się źle czuć, więc informuje opiekunów, że coś mu dolega. Można wspomóc jego organizm w walce z infekcją, kiedy pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia u dziecka Co podać, aby przyniosło mu ulgę? Bezpieczne dla małych pacjentów środki farmakologiczne to te, które zawierają ibuprofen oraz paracetamol. Mają właściwości przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe, dodatkowo ibuprofen działa przeciwzapalnie.

Produkty mają różną formę – można podawać je w postaci tabletek (u starszych dzieci), kropli, zawiesiny albo czopków. Egzamin zdadzą także leki hamujące kaszel albo wykrztuśne oraz odkażające gardło. Kolejna grupa środków, które można podawać maluchom w takich sytuacjach, to środki udrażniające nos oraz zmniejszające obrzęk śluzówki – przykładowo, leki z ksylometazoliną, pseudoefedryną czy oksymetazoliną.

Gorączka i katar u dziecka – jak sobie z nimi radzić?

Kiedy przeziębieniu towarzyszy wodnisty katar i gorączka u dziecka, sprawdzi się pożywny posiłek (np. tłusty rosół) oraz ciepła kąpiel. Rozgrzany gorącą wodą malec może po wyjściu z wanny dostać do wypicia mleko z czosnkiem oraz miodem albo herbatę z sokiem malinowym. Potem pozostaje jedynie wysłać go pod kołdrę, aby „wypocił” infekcję.

Wiemy, co przydaje się u starszaków, ale co na przeziębienie u niemowlaka będzie właściwą opcją? U takich maluszków głównym (jedynym) sposobem przekazania komunikatu o złym samopoczuciu bywa szloch. Berbeć grymasi oraz zanosi się płaczem, co dla doświadczonych opiekunów stanowi konkretną wiadomość, ale początkujących może wprawiać w panikę. Młodzi rodzice mogą nie wiedzieć, co na przeziębienie u niemowlaka zda egzamin, a z czego zrezygnować. Mogą przeoczyć lub zlekceważyć symptomy z powodu niewiedzy. Przede wszystkim muszą dbać o to, aby bobas miał cały czas drożne drogi oddechowe.

Katar i gorączka u dziecka – co robić?

Poza wzmożonym płaczem przeziębienie u noworodka objawia się katarem z obfitą wydzieliną z noska oraz kaszlem. Gorączkę należy zbijać środkami przeciwgorączkowymi (po konsultacji z pediatrą!), natomiast na kaszel mokry pomoże nawilżanie powietrza oraz oklepywanie plecków dłonią złożoną w łódkę. Dzięki temu wydzielina zalegająca w płucach maleństwa będzie mogła sprawniej opuszczać organizm.

Kiedy rodzice widzą, że pojawiła się gorączka i katar u dziecka, powinni rozrzedzać, a następnie regularnie odsysać wydzielinę. Warto posłużyć się w tym celu preparatami soli fizjologicznej albo wodą morską. Skutecznie zmniejsza gęstość wydzieliny oraz ułatwia jej odsysanie. Samą czynność wykonuje się przy użyciu specjalnego aspiratora albo standardowej gruszki.

Ile trwa gorączka przy przeziębieniu u dziecka?

Kiedy u niemowlaka występuje temperatura przekraczająca 38 stopni Celsjusza, należy podać mu środki przeciwgorączkowe. Dobrym rozwiązaniem będzie aplikacja leku w postaci czopka. Niezmiernie istotny aspekt w przypadku, gdy pojawia się przeziębienie u dziecka, to nawodnienie. Opiekun musi dbać o to, aby gorączkujący malec przyjmował dużo płynów – nawet jeśli nie ma na to ochoty. Jeżeli opiera się przed piciem, należy ostrożnie poić go łyżeczką.

Niemowlę borykające się z gorączką marudzi oraz wpada w rozdrażnienie, co jest w pełni zrozumiałe. Można ulżyć mu nieco w tym stanie, odpowiednie przygotowując otoczenie. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 21-23 stopni Celsjusza, ponadto można nawilżać powietrze specjalnym nawilżaczem. Jeśli rodzice nie dysponują takim urządzeniem, mogą posiłkować się wilgotnymi pieluchami czy ręcznikami umieszczonymi na kaloryferze. Pokój dziecka powinien być regularnie wietrzony, najlepiej kilka razy dziennie. Aby przeziębienie u niemowlaka było mniej uciążliwe, trzeba zapewnić mu spokój oraz ciszę. Łatwiej będzie malcowi zregenerować nadwątlone siły, jeśli będzie mógł dużo spać (w komfortowych warunkach).

Dziecięcy organizm zaatakowany infekcją wirusową walczy z temperaturą dochodzącą do 38 stopni Celsjusza – lub wyższą. To uzależnione od intensywności reakcji, którą wywołuje w ciele dany wirus. Ile trwa gorączka przy przeziębieniu u dziecka? Zazwyczaj utrzymuje się do trzech dni, aby w kolejnych zacząć spadać. Bywa, że po upływie tego okresu może jeszcze wzrosnąć, ale zwykle maksymalnie na jedną dobę.

Co na przeziębienie dla dziecka będzie odpowiednie?

Kiedy rozwija się przeziębienie u dziecka, objawy powinny być uważnie analizowane przez rodziców. Jeśli nadejdzie konieczność udania się do poradni, znaczenie będzie mieć każdy szczegół. Im dokładniejsze dane opiekun przekaże lekarzowi, tym ten będzie miał lepszy wgląd w sytuację. Między innymi, rodzic powinien wiedzieć, ile trwa przeziębienie u dziecka, co zostało mu podane oraz jaka była jego reakcja na leki.

Poza dostarczaniem maluchowi środków przeciwgorączkowych czy przeciwbólowych liczy się przede wszystkim zapewnienie mu warunków do regeneracji sił. Brak negatywnych bodźców, hałasu bądź intensywnego światła będzie sprzyjać walce z infekcją oraz powrotowi do zdrowia. Katar i gorączka u dziecka będzie stopniowo się zmniejszać, aż finalnie ustąpi całkowicie.

Przeziębienie u dziecka – gdzie się zwrócić?

Nie wszystkie symptomy świadczą o poważnym stanie, niemniej trzeba uważnie obserwować sytuację. Zamiast zastanawiać się, jak szybko wyleczyć przeziębienie u dziecka, należy zarezerwować termin wizyty w gabinecie doktora. To ważne szczególnie w przypadku, gdy dolegliwości nie mijają lub wręcz przeciwnie, przybierają na sile.

Przy braku innych opcji sprawdzi się lekarz pierwszego kontaktu (rodzinny), warto jednak udać się do specjalisty w dziedzinie pediatrii. Dysponuje szerszymi kompetencjami, a niejednokrotnie również sprzętem przeznaczonym do diagnostyki oraz leczenia małych pacjentów. Będzie wiedział, co na przeziębienie dla dziecka sprawdzi się najlepiej. Dodatkowo wykazuje się (a przynajmniej powinien) wyczuciem, empatią oraz życzliwym podejściem, które sprawia, że łatwo nawiązuje kontakt z najmłodszymi. Tacy właśnie lekarze przyjmują chorych w przychodni Kids Clinic. Na konsultacje z lekarzem pediatrą można się umówić zarówno w tygodniu, jak i w weekendy. Wystarczy dokładnie opisać przeziębienie u dziecka objawy, przekazać mu informacje o tym, jak długo trwają dolegliwości etc. Specjalista wystawi diagnozę, a następnie ustali optymalną ścieżkę terapii.

Zapraszamy do polubienia naszego profilu oraz regularnych odwiedzin aby być na bieżąco.

Koszyk