Rak szyjki macicy a szczepionka HPV.

04.03.2019 15:36
Rak szyjki macicy a szczepionka HPV.

Rak szyjki macicy a szczepionka HPV.

Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Pojawia się w wieku 40-55 lat, ale zdarza się że chorują również kobiety dwudziestoletnie. Może on być w pełni uleczalny, kiedy zostanie szybko wykryty. Istotne jest zatem regularne wykonywanie badań cytologicznych. Za powstanie nowotworu odpowiada głównie wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), który przenoszony jest drogą płciową, poprzez kontakt z błonami śluzowymi lub skórą osoby zakażonej. Wirus może być również groźny dla mężczyzn, którzy mogą zachorować na raka odbytu, prącia czy raka głowy i szyi. Mogą być także nosicielami wirusa.

Szczepienie, czyli jak zapobiegać nowotworowi szyjki macicy?

Szczepionka przeciwko HPV jest jak najbardziej skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom. Istnieją 3 rodzaje tej szczepionki:

- 2 – walentana,,

- 4 – walentana,

- 9 – walentana.

Każda z nich chroni przed onkogennymi typami wirusa HPV 16 i 18, zmianami przednowotworowymi, nowotworami narządów płciowych i odbytu oraz brodawkami narządów płciowych. Według Światowej Organizacji zdrowia dziewczyny w wieku 9-14 lat powinny dostać 2 dawki takiej szczepionki. Po przeprowadzeniu badań w kilku krajach Europy okazało się, że dzięki niej zredukowano 90 % zakażeń wirusem HPV oraz zmniejszono częstość występowania brodawek narządów płciowych u kobiet. Na podstawie badań rozszerzono również wskazania do podawania szczepionek chłopcom w wieku 11-12 lat i młodym mężczyznom. Dzięki temu pośrednio chronione są kobiety, które tym samym unikają zarażenia się od mężczyzny.

 Szczepionka a działania niepożądane.

 Jak wynika z badań szczepionki HPV są dobrze tolerowane i bezpieczne. Mogą pojawić się niewielkie działania niepożądane, czyli ból przy podawaniu szczepionki, swędzenie, obrzęk, zaczerwienienie czy też ogólne zmęczenie. Ważne jest, by szczepionka nie była podana kobietom w ciąży, z uczuleniem na któryś składnik czy dziewczynkom poniżej 9 r.ż.

 

BADANIA CYTOLOGICZNE I SZCZEPIENIA HPV W NASZEJ KLINICE

 Należy pamiętać, że przede wszystkim najważniejsza jest profilaktyka działań. Zatem zapraszamy na konsultację ginekologiczną i badania cytologiczne w naszej klinice. Wykonujemy również szczepienia przeciw wirusowi HPV.

Na wizytę można umówić się poprzez formularz internetowy dostępny na naszej stronie lub pod numerem telefonu 510 935 395.