USG jąder

Jest to badanie całkowicie bezpieczne, gdyż nie emituje promieniowania rentgenowskiego a więc może być wykonywane wiele razy. Przy badaniu oceniane są struktury jądra, najądrza i moszny. Dzięki USG lekarz urolog lub androlog może wykryć zmiany nowotworowe, torbiele, wodniaki jąder, zmiany pourazowe czy żylaki powrózka nasiennego. Pomaga również w ocenie niedorozwoju jądra, mikrozwapnień czy też wnętrostwa. Wskazaniem do badania jest ból w okolicy jąder ich powiększenie, zmniejszenie, opuchlizna, zaczerwienienie bądź uraz. Dzięki ultrasonografii istnieje możliwość nadzorowania stanu jąder i moszny w trakcie leczenia i po zabiegu. Również przy problemach związanych z bezpołodnością pomaga zobrazować przyczynę.

W przypadku USG jąder stosowana jest sonda liniowa – jest to nieco inne urządzenie niż to, którego używa się np. do badania USG jamy brzusznej. Wytwarza ono więcej fal ultradźwiękowych przez co obraz jest znacznie bardziej wyostrzony i można dostrzec więcej szczegółów.

Do badania nie potrzeba specjalnych przygotowań. Oczywistym jest odpowiednia higiena przed wykonaniem ultrasonografii i wygodny strój. Jeśli pacjent przyjmuje leki powinien poinformować o tym specjalistę. Gdy miał wykonywane inne badania należy je zabrać ze sobą. USG jąder jest wykonywane w pozycji leżącej. Inaczej a mianowicie w pozycji stojącej wykonywane jest badanie przy podejrzeniu pierwszego stopnia żylaków powrózka nasiennego. Jest to tzw. próba Vasalvy.

Kontrola u urologa powinna odbywać się przynajmniej raz w roku. Natomiast USG powinien poddać się mężczyzna raz w miesiącu. Ważne jest również samobadanie pacjenta, które może on wykonać pod prysznicem lub w kąpieli. Prościej jest wtedy wykryć mogące wystąpić nieprawidłowości.

Pacjent nie powinien wstydzić się badania USG. Należy pamiętać, że szybkie postawienie diagnozy i reakcja, czyli obranie odpowiedniej drogi leczenia mogą zniwelować problem całkowicie. Opóźnianie wizyty w niczym nie pomoże a wręcz przeciwnie może okazać się, że będzie już za późno.

Dlatego, jeśli szukają Państwo odpowiedniego specjalisty i fachowej pomocy lekarskiej zapraszamy do rejestracji na USG jąder do przychodni Kids Clinic. Rejestracji dokonujemy na stronie przez formularz zgłoszeniowy lub telefonicznie.

Zapraszamy !!!

Kids Clinic