USG przezciemiączkowe
Wykonując badanie USG przezciemiączkowe główki lekarz specjalista ma możliwość „zajrzenia” do mózgu i struktur mózgowych u noworodka. Czas, w którym można zrobić takie badanie to czas zrośnięcia się ciemiączka u dziecka. Ciemię przednie zrasta się około 20 miesiąca życia nartomiast tylne ok. 6-7 tygodnia, jednak u każdego dziecka jest to indywidualne. Najczęściej badanie jednak wykonuje się u wcześniaków oraz kiedy ciąża była patologiczna lub wystąpił nieprawidłowy przebieg porodu. Kolejnym powodem do wykonania USG przezciemiączkowego jest wystąpienie wad rozwojowych u dziecka i obecność niespecyficznych objawów neurologicznych. Badanie to stanowi alternatywę dla takich badań jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.
Co ocenia się poprzez USG przezciemiączkowe? Badaniem tym lekarz dokonuje oceny poziomu wewnątrzczaszkowego, struktur anatomicznych, wielkości i kształtu układu komorowego a także przestrzeni płynowej na sklepistość mózgu. USG pozwala na wykrycie istniejących zmian ogniskowych czy też krwawień lub guza mózgu.
Badanie USG przezciemiączkowe przebiega bardzo podobnie do innych badań ultrasonograficznych. Główka dziecka smarowana jest specjalnym żelem i do ciemiączka przykładana jest głowica emitująca fale ultradźwiękowe. Badanie to jest nieinwazyjne i bezbolesne. Rodzice mogą przebywać przy badaniu przez cały czas jego trwania. Czas trwania to kilka minut. Podczas badania lekarz dokonuje analizy i interpretuje wyniki porównując je do obowiązujących norm. Po badaniu w przychodni Kids Clinic nasz specjalista udziela także konsultacji neurologicznej.
Badanie jest wykonywane przez naszego specjalistę neonatologa, pediatrę i neurologa dziecięcego Aleksandrę Jopek.
Zapraszamy do rejestracji przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie naszej przychodni bądź telefonicznie.
