USG stawu kolanowego

W Centrum Zdrowia Dziecka Kids Clinic mogą Państwo wykonać wiele badań USG. Do jednego z najczęściej wykonywanych należy USG stawu kolanowego.

Staw kolanowy to jeden z najbardziej obciążonych stawów naszego ciała. Ruchy wykonywane w tym stawie to rotacja, zginanie i prostowanie. Podtrzymuje on duży mięsień – czworogłowy uda. USG stawu kolanowego jest ważne, gdyż pomaga ono w szybkim tempie zdiagnozować, co jest przyczyną bólu stawu i jaki jest jego stan po urazie. Przez wzgląd na to, że badanie jest nieszkodliwe, wykonywane w naszej przychodni tylko u osób dorosłych wraz z konsultacją ortopedyczną, przez naszego specjalistę ortopedii lek. Adama Kowalczyka.

Najczęściej USG stawu kolanowego wykonywane jest u sportowców, którzy są szczególnie narażeni na urazy. Stosuje się je również w przypadku zapaleń bakteryjnych, uszkodzeń metabolicznych czy przy przewlekłych schorzeniach jak zwyrodnienie stawów. Przy chorobie reumatoidalnej jest lepsze niż badanie RTG, przy którym nie ma możliwości ocenianienia jaki jest stan torebki stawowej, ścięgna czy więzadeł.

Dzięki USG stawu kolanowego możliwe jest wykrycie wolnych ciał śródstawowych, wysięku w stawie, guzów i innych zmian, które występują w stawie. W zakres badanego obszaru wchodzą także torebki stawowe układ więzadłowy, łękotki, , kaletki maziowe, mięśnie, nerwy oraz tętnice i żyły podkolanowe.

Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej na plecach zginając przy tym kończynę dolną w stawie kolanowym pod kątem 30-45 stopni. W ten sposób lekarz może zbadać przednie struktury kolana. Aby wykonać badanie przedziału przyśrodkowego, pacjent jak wyżej kładzie się na plecach z nogą zgiętą i dodatkowo zrotowaną na zewnątrz. W przypadku badania bocznej strony stawu kolanowego pozycja jest podobna a różni się jedynie zrotowaniem nogi do wewnątrz. Jedynie przy badaniu tylnego odcinka stawu kolanowego pacjent leży na brzuchu z wyprostowaną kończyną dolną.

Zapraszamy zatem do rejestracji w naszej przychodni Kids Clinic na precyzyjne wykonanie badania USG stawu kolanowego. Rejestracji można dokonywać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na naszej stronie bądź telefonicznie.

Kids Clinic